Calhoun County All-State Baseball - Calhoun Journal (2024)

Calhoun County, AL –The 2024 Alabama Sports Writers Association all-state baseball team. Local writers gather nominees from coaches, and writers from around the state voted for the team on May 29 in Montgomery.

Calhoun County All-State Baseball - Calhoun Journal (1)

2024 ASWA All-State baseball team

CLASS 7A

Player of the year
Braden Booth, Bob Jones
Pitcher of the year
Braden Booth, Bob Jones
Hitter of the year
Zack Johnson, Bob Jones
Coach of the year
Johnny Johnson, James Clemens

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Braden Booth, Bob Jones, Sr.
P: Charlie Cassingham, Grissom, Jr.
P: Dylan Lewkutz, Hewitt-Trussville, Sr.
P: Cam Norton, Central-Phenix City, So.
C: Zack Johnson, Bob Jones, Jr.
IF: Henry Allen, Auburn, Sr.
IF: Landon Beaver, Central-Phenix City, Sr.
IF: Steele Hall, Hewitt-Trussville, So.
IF: Brandon McCraine, Smiths Station, Sr.
OF: Rock Gearhart, Fairhope, Jr.
OF: Carson Loosier, James Clemens, Sr.
OF: Brett Moseley, Hewitt-Trussville, Sr.
UTL: Mason Blasche, Hoover, Sr.
UTL: D’Marion Terrell, Thompson, Sr.
DH: Connor Gatwood, Baker, Sr.
DH: Tanner Waldrop, Auburn, Sr.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Chase Cartron, Huntsville, Sr.
P: Bryant Durbin, Baker, Sr.
P: Christian Helmers, Hewitt-Trussville, Jr.
P: Brady Richardson, Enterprise, Jr.
C: Blake Westry, Fairhope, Jr.
IF: Peryn Bland, Thompson, Sr.
IF: Jacob Pearl, Bob Jones, Sr.
IF: Ethan Santos, Baker, Sr.
IF: Bryson Sheppard, Smiths Station, Jr.
OF: Cayden Boutwell, Enterprise, Jr.
OF: Nolan Phillips, Fairhope, Sr.
OF: Emory Yohn, Central-Phenix City, Jr.
UTL: John Paul Head, Vestavia Hills, Sr.
UTL: Hunter Wippert, Central-Phenix City, Sr.
DH: Ethan Crook, Thompson, Sr.
DH: Fuller Musgrove, Mary Montgomery, Jr.
HONORABLE MENTION
P: Bryson Morman, Oak Mountain, Sr.; Cody Strickhausen, Mary Montgomery, Jr.
C: Mikey Vanderheyden, Enterprise, Jr.
IF: Gresham Baker, Bob Jones, Sr.; Sam Brown, Central-Phenix City, Jr.
OF: Steven Cavaco, Huntsville, Jr.
UTL: Chase Lackey, Chelsea, Jr.; Easton Nelms, Florence, Jr.
DH: Cam Simpson, Hewitt-Trussville, Jr.

CLASS 6A

Player of the year
Jackson Henderson, Hillcrest-Tuscaloosa
Pitcher of the year
Jackson Henderson, Hillcrest-Tuscaloosa
Hitter of the year
JoJo Williamson, Hartselle
Coach of the year
Mark Garner, Hillcrest-Tuscaloosa

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Caleb Barnett, Mountain Brook, Jr.
P: Grayson Hays, Athens, Sr.
P: Jackson Henderson, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.
P: Jace Meadows, Hartselle, Jr.
C: Jack Holley, Spanish Fort, Sr.
IF: Caiden Combs, Gardendale, Jr.
IF: Carter Johnson, Oxford, Sr.
IF: Quincy Walters, Baldwin Co., Sr.
IF: JoJo Williamson, Hartselle, Sr.
OF: Santae McWilliams, Saraland, Jr.
OF: John Robicheaux, Mountain Brook, Sr.
OF: Peyton Steele, Hartselle, Sr.
UTL: Nick Richardson, Oxford, Jr.
UTL: Jake Souders, Briarwood, Sr.
DH: Cade Miles, Hartselle, Sr.
DH: Eli Woody, Baldwin Co., Sr.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Kenneth Diddell, Mountain Brook, Sr.
P: Eli Driskell, Faith-Mobile, Sr.
P: Jack Ross, Homewood, Jr.
P: Jaxen Schuler, Baldwin Co., Sr.
C: Milo Obradovich, Northridge, Sr.
IF: Drew Britton, Pike Road, Sr.
IF: Taurus Ceasar, Faith-Mobile, Sr.
IF: Josh Henson, Buckhorn, Jr.
IF: Nemo Hixon, Spanish Fort, Jr.
OF: Caleb Chesser, Spanish Fort, Jr.
OF: Jackson Jones, Muscle Shoals, Sr.
OF: Cody Markham, Pike Road, Sr.
UTL: James Graphos, Mountain Brook, Sr.
UTL: Evan Hilliard, Saraland, Sr.
DH: Camron Laffitte, Saraland, Sr.
DH: Tucker Rickman, Mortimer Jordan, Sr.
HONORABLE MENTION
P: Gavin Griner, Oxford, Jr.; Ethan Kick, Spanish Fort, Sr.
C: Forrest Heaco*ck, Oxford, Sr.
IF: Holden Dean, Russell Co., Jr.; Bradin Dupper, Decatur, Sr.
OF: Caiden Dumas, Athens, Sr.; Trey Greenwell, Decatur, Jr.
UTL: John Henry Winstead, Spanish Fort, Sr.
DH: Baker Davis, Hueytown, Jr.; Jacob Smith, Wetumpka, Sr.

CLASS 5A

Player of the year
Jackson Sanders, Valley
Pitcher of the year
Andrew Allen, Alexandria
Hitter of the year
John Stowers, St. Paul’s
Coach of the year
Zac Welch, Alexandria

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Andrew Allen, Alexandria, Sr.
P: Connor Gehr, Gulf Shores, Sr.
P: Tripp Patterson, Alexandria, Sr.
P: Tyler Pierce, Boaz, Jr.
C: John Stowers, St. Paul’s, So.
IF: Brandt Cummings, Russellville, Sr.
IF: Carson Gillilan, Sardis, Sr.
IF: Evan Snow, Alexandria, Sr.
IF: Joseph Stephens, Gulf Shores, Sr.
OF: Damien Gatson, Mobile Christian, Jr.
OF: Gannon Pharr, Shelby Co., Sr.
OF: Wade Shelley, Headland, Jr.
UTL: Blaze Gerhart, Sardis, Sr.
UTL: Jackson Sanders, Valley, Sr.
DH: Neyland Baker, Russellville, Jr.
DH: Brue Milner, Tallassee, Fr.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Cj Chambley, Valley, Sr.
P: Conner Lowery, Sardis, Sr.
P: Carter Samuelson, Springville, Jr.
P: Trey Scott, Headland, Sr.
C: Aiden Brunner, Alexandria, Sr.
IF: Drey Barrett, Holtville, Sr.
IF: Edward McLeod, St. Paul’s, Jr.
IF: Bryce Rivers, Mobile Christian, So.
IF: Wyatt Shelley, Headland, So.
OF: Ian Cartwright, Alexandria, Sr.
OF: Keaton Johns, Ardmore, Jr.
OF: Cayden McMichael, Southside-Gadsden, Sr.
UTL: Samuel Henegar, Alexandria, Sr.
UTL: Cayden Johns, Russellville, Sr.
DH: Landon Cherry, Moody, Jr.
DH: Shea Darnell, Elmore Co., Jr.
HONORABLE MENTION
P: Jaden Eason, Elmore Co., Jr.
C: Caden Norwood, Lawrence Co., Jr.
IF: Daniel Askew, Russellville, Sr.; Gavin Weinshenker, Mobile Christian, Sr.
OF: Landon Carroll, Sardis, Sr.
UTL: Parker Frost, Lawrence Co., Jr.; Conner Nelson, Leeds, Jr.
DH: Chris Fitts, East Limestone, So.; Grant Martinez, Springville, So.

CLASS 4A

Player of the year
Christian Chatterton, Brooks
Pitcher of the year
Eli Cannon, Corner
Hitter of the year
Carson Smith, North Jackson
Coach of the year
Caleb Hoyle, Corner

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Eli Cannon, Corner, Sr.
P: Jackson Lange, Westminster-Huntsville, Sr.
P: Macain McMillan, Bibb Co., Jr.
P: Garrett Reid, Deshler, So.
C: Wes Walker, Priceville, Sr.
IF: Christian Chatterton, Brooks, Sr.
IF: Brendan Conner, Corner, Sr.
IF: Sean Lapinskes, Westminster-Huntsville, Sr.
IF: Carson Smith, North Jackson, Sr.
OF: Jace Boyd, Corner, Sr.
OF: Lawson Collier, Westminster-Huntsville, Sr.
OF: Eric Hines, American Christian, Jr.
UTL: Brodie Dunlap, Corner, Sr.
UTL: Drew Layfield, Ashville, Sr.
DH: Fleming Hall, Trinity, Jr.
DH: Nick Jernagin, North Jackson, Sr.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Colman Gann, Priceville, Jr.
P: Colton Mitchell, American Christian, Sr.
P: Dawson Shoults, Bibb Co., Sr.
P: Tucker West, Orange Beach, Sr.
C: Dylan Palmer, Ashville, So.
IF: Matthew Cash, Bibb Co., Sr.
IF: Jeb Crane, Cherokee Co., Sr.
IF: Xaye Lemon, Jacksonville, Jr.
IF: Slade St. Clair, Etowah, Sr.
OF: Parker Adams, Andalusia, Sr.
OF: Rylan Gober, Orange Beach, Sr.
OF: Cash Hayes, Etowah, Jr.
UTL: Cole Dean, Bayside Academy, Jr.
UTL: Kade Smith, Dale Co., Jr.
DH: Max Hill, Corner, Sr.
DH: Mason Holloway, Hamilton, Fr.
HONORABLE MENTION
P: Walker McClinton, Trinity, Sr.
C: Jaylen Crocker, American Christian, So.; Jace Turner, Cherokee Co., Sr.
IF: Brady Rascoll, Trinity, Sr.; Memphis Scott, Madison Co., Jr.
OF: Jay Fuller, Oak Grove, Jr.; Lathan Stephens, Munford, Jr.
UTL: Hayden Barber, Orange Beach, Sr.; Braxton Griffin, West Limestone, Sr.
DH: Jamarion Robinson, Escambia Co., So.

CLASS 3A

Player of the year
Miles Edwards, Lauderdale Co.
Pitcher of the year
Charles Morris, Thomasville
Hitter of the year
Tabor Offord, St. James
Coach of the year
Clint Anderson, Thomasville

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Charles Morris, Thomasville, Sr.
P: Dylan Rainey, Westbrook Christian, Jr.
P: Trent Smith, New Brockton, Sr.
P: Skylar Tucker, Lauderdale Co., Jr.
C: Grady Patterson, Opp, So.
IF: Matthew Ashberry, Straughn, So.
IF: Diego Bryant, Thomasville, Jr.
IF: Brady Jones, Oakman, So.
IF: McClane Mohon, Piedmont, Sr.
OF: Nelson Hall, Opp, Sr.
OF: Bo Mitchell, Decatur Heritage, Jr.
OF: Gavin Nichols, Thomasville, Sr.
UTL: Miles Edwards, Lauderdale Co., Sr.
UTL: Tabor Offord, St. James, Jr.
DH: Rick McBride, Montgomery Academy, Sr.
DH: Ethan Williams, Plainview, Sr.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Austin Anderson, Plainview, Sr.
P: Austin Baines, Gordo, Sr.
P: Colby Ballard, Opp, Sr.
P: Noah White, Plainview, Sr.
C: Cam Dyer, Houston Academy, Sr.
IF: Clay Dolan, Colbert Co., Sr.
IF: Payton Green, New Brockton, Sr.
IF: Glavine Lamberth, Hokes Bluff, Jr.
IF: Bryant Sparkman, Decatur Heritage, Jr.
OF: Brady Carden, Westbrook Christian, So.
OF: Landon Fike, Gordo, Sr.
OF: Chapel Stickler, Providence Christian, Sr.
UTL: Cole Austin, Piedmont, 8th
UTL: Porter Dykes, Providence Christian, Sr.
DH: Brayden McCaleb, Winfield, Jr.
DH: Brantley Stocks, Fayette Co., Sr.
HONORABLE MENTION
P: Brodie Homesley, Piedmont, Jr.; Paxton Tarver, Decatur Heritage, Jr.
C: Jake Hale, Vinemont, Jr.
IF: Eli Stone, W.S. Neal, So.; CJ Sullivan, Providence Christian, Sr.
OF: Beau Bryant, Thomasville, Sr.; Luke Martin, Oakman, Sr.
UTL: Adam Boyd, Houston Academy, Sr.; Trey Rutledge, Plainview, Jr.
DH: Brayson Hayes, Hokes Bluff, Sr.; Braden Haymon, Plainview, Jr.

CLASS 2A

Player of the year
Myles Tyler, Ariton
Pitcher of the year
Aiden Poe, Vincent
Hitter of the year
Gabe Glover, Wicksburg
Coach of the year
Donovan Hand, Red Bay

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Drew Colon, Wicksburg, Jr.
P: Austin Evans, Ariton, Jr.
P: Gavin Lang, Collinsville, Fr.
P: Aiden Poe, Vincent, Jr.
C: John Lott, Pike Liberal Arts, Sr.
IF: Alex Cook, Lindsay Lane, Sr.
IF: Lawson Leger, Ariton, Sr.
IF: Mason McAteer, Collinsville, Fr.
IF: Blake Sewell, Donoho, Sr.
OF: Jay Dobbs, Mars Hill Bible, Sr.
OF: Gabe Glover, Wicksburg, Jr.
OF: Myles Tyler, Ariton, Sr.
UTL: Blake Dobbins, Fyffe, Jr.
UTL: Jack Malone, Bayshore Christian, Jr.
DH: Ellis Hamiter, Tuscaloosa Academy, Jr.
DH: Blake Smith, Reeltown, Sr.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Brooks Campbell, Mars Hill Bible, Fr.
P: Luke Holdbrook, Whitesburg Christian, Jr.
P: Ty Reynolds, Red Bay, Jr.
P: Ian Senn, Ariton, Sr.
C: Caleb Shew, Pleasant Valley, Sr.
IF: Aubrey Baker, Fyffe, So.
IF: Holt Bentley, Pleasant Valley, Sr.
IF: Wes Braisted, Zion Chapel, Sr.
IF: Casen Fields, Vincent, Jr.
OF: Will Bush, G.W. Long, Sr.
OF: Eli Farris, Red Bay, Sr.
OF: Jaxon Poag, Mars Hill Bible, Sr.
UTL: Luke Barron, Pike Liberal Arts, Jr.
UTL: Preston Lancaster, Tuscaloosa Academy, Jr.
DH: Kaden Moore, North Sand Mountain, Sr.
DH: Josh Winfrey, Cold Springs, Sr.
HONORABLE MENTION
P: Kaleb Robinson, Whitesburg Christian, Jr.
C: Lane Jones, Lindsay Lane, So.
IF: Ian Schnurer, Sheffield, Sr.
OF: Easton Dean, Wicksburg, Sr.
UTL: Cam Isbell, Mars Hill Bible, Jr.
DH: Jace Golden, West End-Walnut Grove, Sr.; Parker Huff, Hatton, Sr.

CLASS 1A

Player of the year
Landon Shumate, Sumiton Christian
Pitcher of the year
Landon Shumate, Sumiton Christian
Hitter of the year
Dalton Jackson, Florala
Coach of the year
Tyler Zessin, Florala

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Aydan Beard, Hackleburg, Sr.
P: Landon Shumate, Sumiton Christian, Sr.
P: Cale Tittle, Lynn, Sr.
P: Cody Walsh, Florala, Sr.
C: Camdyn Moore, Appalachian, Sr.
IF: David Etheridge, Sweet Water, Sr.
IF: Cole Gargus, Appalachian, Sr.
IF: Brayden Huebner, Leroy, Sr.
IF: Dalton Jackson, Florala, Jr.
OF: Tanner Bartlett, Appalachian, Sr.
OF: Austin Hubbard, Sumiton Christian, So.
OF: Thomas Williamson, Brantley, Sr.
UTL: Luke Murrell, Athens Bible, Fr.
UTL: Jackson Waite, Millry, Jr.
DH: Ryan Talley, Lynn, Sr.
DH: Caden Welford, Millry, So.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Colton Glass, Sumiton Christian, 8th
P: Jayden Parks, Brantley, Jr.
P: Blaise Vickery, Hackleburg, Jr.
P: Easton Walsh, Florala, So.
C: Landon Jones, Billingsley, Jr.
IF: Will King, Belgreen, Sr.
IF: Ethan Johnson, Athens Bible, Sr.
IF: Stone Talley, Addison, So.
IF: Parker Townsend, Sweet Water, Sr.
OF: Payton Averette, Sweet Water, Sr.
OF: Jon Harper Kilcrease, Brantley, Jr.
OF: Jaquan Reeder, Hackleburg, Jr.
UTL: Kaden Pack, Cedar Bluff, Sr.
UTL: Chapel Pope, Spring Garden, Sr.
DH: John Michael Basinger, Covenant Christian, Sr.
DH: Keegan Giles, Leroy, So.
HONORABLE MENTION
P: Kiah Lake, Addison, So.; Max Wright, South Lamar, So.
C: Ethan Courtney, Ragland, Sr.; Weston Todd, Athens Bible, 8th
IF: Ross Hudson, Hackleburg, So.; Bradlee Padgett, Maplesville, Sr.
OF: Isaac Bishop, Cedar Bluff, Jr.; Rusty McDonald, Sumiton Christian, Jr.
UTL: Connor Bates, Spring Garden, Jr.
DH: Brayden Atcheson, Maplesville, Sr.

AISA

Player of the year
Mason McCraine, Glenwood
Pitcher of the year
Tyler Sykes, Glenwood
Hitter of the year
Jay Lindsey, Patrician
Coach of the year
Taylor Clemmons, Clarke Prep

FIRST-TEAM ALL-STATE
P: Tyler Sykes, Glenwood, Jr.
P: Colton Sampson, Lakeside, Sr.
P: Garrett West, Lee-Scott, Sr.
P: Jake Cummings, Lee-Scott, Sr.
C: William Etheridge, Patrician, Sr.
IF: Brock Whitt, Edgewood, So.
IF: Mason McCraine, Glenwood, Jr.
IF: Gunner Justice, Macon-East, Sr.
IF: Jay Lindsey, Patrician, Sr.
OF: Trent Popee, Bessemer Academy, Sr.
OF: J.D. Burns, Lee-Scott, Sr.
OF: Quamarian Pernell, Morgan Academy, Jr.
UTL: Taylor Morrow, Lakeside, Sr.
UTL: Ashton Yelder, Lowndes Academy, Jr.
DH: Drew Allison, Edgewood, Sr.
DH: Barrett Spaeth, Macon-East, Sr.
SECOND-TEAM ALL-STATE
P: Jackson Carmichael, Bessemer Academy, So.
P: Hudson Campbell, Glenwood, So.
P: Harrison Short, Lee-Scott, Jr.
P: Brayden Hennigan, Southern Academy, So.
C: Owen McNeal, Fort Dale Academy, Sr.
IF: Carter Judah, Glenwood, So.
IF: Levi Pinder, Glenwood, Jr.
IF: Sam Jackson, Lee-Scott, Jr.
IF: Dominic Dougan, Lowndes Academy, Sr.
OF: Landon Hand, Chambers Academy, So.
OF: Thaddeus McKinney, Macon-East, Jr.
OF: Carson Coody, Patrician, Sr.
UTL: Parker Shaw, Edgewood, Jr.
UTL: Parker McNeal, Fort Dale Academy, Sr.
DH: Jackson Hudson, Edgewood, Jr.
DH: Cooper Clemmons, Clarke Prep, Jr.
HONORABLE MENTION
P: None.
C: Luke Bell, Escambia Academy, Sr.; Eli Whorton, Chambers Academy, So.
IF: Cade Henderson, Morgan Academy, Sr.; Hayden Johnston, Southern Academy, Sr.
OF: Matthew Mize, Patrician, Jr.
UTL: Peyton Yerta, Chambers Academy, So.
DH: Eli Johnson, Springwood, Sr.

Calhoun County All-State Baseball - Calhoun Journal (2)
Calhoun County All-State Baseball - Calhoun Journal (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Greg O'Connell

Last Updated:

Views: 6029

Rating: 4.1 / 5 (42 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Greg O'Connell

Birthday: 1992-01-10

Address: Suite 517 2436 Jefferey Pass, Shanitaside, UT 27519

Phone: +2614651609714

Job: Education Developer

Hobby: Cooking, Gambling, Pottery, Shooting, Baseball, Singing, Snowboarding

Introduction: My name is Greg O'Connell, I am a delightful, colorful, talented, kind, lively, modern, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.